2019 YKS Ne Zaman Açıklanacak?

    Milyonlarca öğrencinin merak ettiği soru 2019 YKS sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? Öğrencilerin aylarca hatta yıllarca çalıştıkları 2019 YKS sınavı 2019 Haziran ayının 15-16. Günlerinde gerçekleşecek. Öğrencilerin heyecanla beklediği sınav tarihi geldi çattı. Artık öğrenciler sınav sonuçlarını da beklemeye başladı. Adayların hazırlanmış olduğu YKS sınavı için artık son aşamaya gelindi. Öğrenciler sınava girerken yanlarında sınav giriş belgeleri ile kimlik kartlarını getirmeleri gerekiyor. Ayrıca sınava girecek öğrencilerin sınav yerlerine en az 1 saat önceden gelmeleri gerekiyor.  Aksi takdirde öğrencilerin sınava alınmayacağını belirten ÖSYM yetkilileri adayları bu konuda oldukça fazla uyarıyor.

   Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile adaylar kazanmak ve okumak istedikleri bölümlere girebilmek için AYT, TYT ve YDT sınavlarına girecekler. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler tercih yaparak üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğrenim görmeye başlayacaklar. (ÖSYM) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavının oturum saatleri ile sınav yerleri belli oldu. Adayların yapması gereken sınav belgelerini ÖSYM’nin internet sitesinden edinip sınav yerlerine giderken yanlarında bulundurmak.

  Sınav Tarih ve Süreleri

    Üniversiteye giriş sınavları 2019 yılında 3 oturum şeklinde olacak. Adaylar seçmek istedikleri bölüme göre oturumlara katılmaları gerekiyor. ÖSYM’nin belirtmiş olduğu kurallara göre adayların gireceği ilk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumun sınav saati ile süresi, 15 Haziran 2019 cumartesi günü ve toplamda 135 dakika. TYT sınavı 10.15’de başlayacak. 2. Oturum ise Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) bu sınav ise 16 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleşecek olup toplam süresi 180 dakikadır. Sınav 10.15 de başlayacak. 3. ve son oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT) 16 Haziran 2019 Pazar günü AYT sınavından sonra saat 15.45 de başlayacak ve toplam süresi 120 dakika olacaktır.

2019 YKS Sınav Sonuç Tarihi

     Öğrencilerin merakla bekledikleri bir diğer soru da sınav sonuç tarihleri. 15-16 Haziranda gerçekleştirilecek olan YKS sınavının açıklanacağı tarih ÖSYM tarafından 18 Temmuz 2019 olarak belirtildi. Adayların sonuçları öğrenmesi için ÖSYM internet sitesinden duyuruları yapacak olup adayların takip etmesini istedi.

Comments are closed.