Ankara LGS taban puanları

Ankara LGS taban puanları, LGS sınavında Ankaradaki nitelikli okullar için tercih yapacak öğrencilerin okul yerleştirmelerinde ön plana çıkmaktadır. LGS sınavına katılarak, Ankaradaki eğitim kalitesi ve standartları yüksek olan liselerde eğitim alabilmek adına yarışan öğrenciler için; yerleştirmeler sırasında baz alınan noktalardan biri LGS sınav sonuçları bir diğeri de Ankara LGS taban puanları olarak değerlendirilmektedir.

LGS sınavı için başvuran öğrencilerden bir kısmı sadece kendini denemek amacı ile sınava katılırken, büyük bir kısmı da yoğun bir hazırlık sürecinin ardından hayal ettiği alanda, belirlediği okullarda öğrenim görebilmek için bu sınava katılmaktadır. Zorluk derecesi kişiden kişiye göre değişen bu sınavda başarılı bir puan elde edebilmek elbette kolay değildir. Fakat sistemli bir çalışma ile çok başarılı sonuçlar ortaya konabilir. Her yıl artan başvuru sayısı; sınavı kazanmayı ve dahası istenilen okula yerleştirilebilmeyi zorlaştırıyor olsa da; Ankara LGS hazırlık dershaneleri gibi sınav hazırlığına destek veren kurumlar sınav sonuçlarını olumlu yönde etkileyebilmektedir.

1 Haziran 2019’da LGS sınavına giren öğrenciler, şimdi merakla 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak sınav sonuçlarını bekliyorlar. 2018 Ankara LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri öğrencilerin önlerini görmeleri için aynı zamanda bir ipucu niteliğinde. Ankara’daki nitelikleri liselere yerleşme ümidiyle tercih yapacak öğrenciler, tercihlerini gerçekleştirirken Ankara LGS taban puanlarını göz önünde bulunduracaklar. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yayınlanacak LGS Tercih Kılavuzu, öğrencilerin tercihlerini yaparken dikkat etmeleri gereken kuralların yanı sıra taban puanları ve yüzdelik dilimlerini de kapsayacak. Bu yıl da her yıl olduğu gibi istediği okula yerleşen ve yerleşemeyen öğrenciler olacak muhakkak. Bu her ne kadar okullara yerleşemeyen öğrenciler için üzücü bir durum olsa da; bu öğrencilerimiz de nitelikli okullar dışında kalan Anadolu Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri, Anadolu Sağlık Meslek Liseleri, İmam Hatip Anadolu Liseleri gibi devlet okullarına adrese dayalı kayıt sistemi üzerinden giriş yapabilecekler. Bunun için kendilerine öngörülen listeden 5 tercih yapma hakları olan öğrenciler; en uygun okula yerleştirilerek eğitim hayatlarını sürdürebilecekler. Her ne kadar nitelikli liselerde eğitim almanın birçok avantajı olsa da, sınavda yerleşemeyen öğrenciler temel eğitim bilgilerini özel eğitim ve öğretim kurumlarından alacakları destek eğitimlerle geliştirip, pekiştirerek aradaki eğitim açığını kapatabilirler. 

Comments are closed.