Ankara YKS hazırlık

Ankara YKS hazırlık kursları, okulları, dershaneleri hakkında bahsetmenden öncelikle bu sınav hakkında kısa bir bilgi vereceğim. YKS sınavının açılımı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır . Bakanlık tarafından yapılan değişiklikler ile birlikte üniversite sınavı yeni halini aldı. YKS sınavı kendi arasında ikiye ayrılıyor. Yani iki oturum şeklinde yapılıyor. İlk olarak öğrenciler TYT sınavına girecekler. Burada 40 matematik, 40 Türkçe sorusu, 20 Sosyal bilimler ve 20 fen bilimleri sorusu çözecek. İkinci oturum ise AYT. Bu oturumda alan sınavı olacak ve öğrenciler girecekleri alanları kendileri seçecek. Alanlar sayısal, sözel ve eşit ağırlık olarak ayrılacak. Bu alanlardan öğrenciler kendi istedikleri testleri çözecekler. 2019 tarihinde yapılacak olan bu sınavların tarihleri 15 v 16 Haziran. 15 Haziran Cumartesi günü TYT sınavı uygulanırken, 16 Haziran Pazar günü AYT sınavı uygulanacak.  Uygulanacak bu sınava çok az bir süre kaldı. Ankara YKS hazırlık konusunda çok sayıda kursları ve özel okulları bulunan büyük bir şehir.  Öğrencilerin kendi ilgileri ve yeteneklerini tespit ederek, hangi alana yönelmeleri gerektiği konusunda onlara yol gösterecek pek çok kurum bulunuyor. Bu kurumların yanı sıra öğrencilere yardımcı olacak çok sayıda öğrenci koçu da yer alıyor. En iyi şekilde Ankara YKS hazırlıklarını tamamlayan öğrenciler bu süre zarfında ise genel tekrarlar yapıyor. Sınava az bir süre kalmasından ötürü bazı öğrencilerin stres yaşamaları da gündemde. Kendilerini yetersiz gören ya da eksik oldukları konuları yetiştirmeye çalışan öğrenciler bu stresi daha çok yaşayabiliyor. Ancak sakin kalınmalı ve az zaman kala hala konu yetiştirmek için uğraşılmamalıdır. Bildiklerimiz konular yetine eksik olan konuların en önemli olan noktalarının kısa özetlerine ya da notlarına bakılmalıdır. 

YKS sınavına hazırlıkta dikkat edilmesi gereken noktalar

Ankara YKS hazırlık konusunda bu tarihe kadar öğrencilerin artık konularını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Sınav çok yakın bir tarihte olacağı için konu çalışmak için yeterli bir süre bulunmamaktadır. Bu nedenle bu süre zarfında en çok çıkan konulara bakılmalıdır. Dersler arasında belirli derslere bakılmalıdır. Bu durunda bize referans olacak olan ise en çok konunun çıktığı ders ve derste en çok sorunun çıktığı konudur. Eğer bu dersler ve konular da oldukça fazla ise mutlaka önemli noktalarına bakılmalıdır. Konunun tamamı bitmeyeceği için bu yöntem daha yararlı olacaktır. Bize sınavda en çok yarar sağlayacak olan denemelerdir. Bol bol soru çözerek hem hız kazanmaktayız hem de sorular üzerinde konuları kavrayıp, pekiştirebiliriz. Bu nedenle soru çözmek ve denem çözmek bizim için daha kazançlı olacaktır.

Bugün ki yazım da sizlere Ankara YKS hazırlık hakkında faydalı olabilecek bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonra ki yazım da sizlere LGS sınavı ne zaman hakkında faydalı olabilecek bilgiler vermeye çalışacağım.

Comments are closed.