AYT matematik soruları

2018 yılında yapılan sınavdaki AYT matematik soruları, MEB müfredatına uygun olarak sorulmuştur. Sorular bilgiye dayanıyordu ve çeşitli kazanımlar veya bilgiler ışığında karışık bir düzen sunulmuştu. Temel anlamda öğrencilerin okuduklarını anlayarak ve bilgiyi kullanarak işlem yapma yeteneklerini geliştirmeye yönelikti. Bazı sorulardaki veriler değişkenlere bağlı olarak sorgulanıyordu. Bu tür sorular, öğrenciler için zorluklara ve zaman kaybına neden olmuştur. Geometri soruları analitiktir. AYT Matematik testi genel olarak 9. ve 10. sınıf derslerinden çok 11. ve 12. sınıflardaki konular ile belirlenmiştir.

Müfredatın dışında soru çıkmaz. Neredeyse tüm konularda sorular vardır. Sorular, birkaç konuyu bir arada içerebilir. Bu, temel bilgi ve yorumlama becerisine sahip öğrencilerin yapabileceği bir sınavdır. Soru sayısındaki azalmaya rağmen, hemen hemen tüm konularda bilgi sorulmaktadır. Ancak genel muhakeme yeteneği yüksek öğrenciler zorlanmaz.

Matematik testindeki soruların bazıları, yorumlamanın gücüne, çok sayıda sözlü ifadeye ve işlem gerektiren zaman alıcı sorulara bağlı olarak farklılık göstermiştir. Sorularda gerçek bilgiler kullanılır. Soruların dağılımı ve zorluk seviyelerinde, matematiğin ortalama olduğunu ve geometrinin sınavda ayırt edici bir parça olduğunu söyleyebiliriz. Geometride, trigonometri dahil 14 soru bulunmaktadır.

AYT Matematik İle Baş Etmek İçin Adımlar

Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce, iyi çalışmalısınız. Soruları çözüp öğrenip öğrenmediğinizi kontrol edin. Amaç AYT matematik soruları başarı ile çözmekse, soruları kolaydan zora doğru çözmelisiniz. Kendinize zaman vererek soruları çözmeye gayret etmelisiniz. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil, bilgiyi kullanma hızını da ölçer. Bunun için 160 soru için 160 dakika süre verilir.

Aklınızı soruları üst üste çok fazla okuyarak karıştırmayın. Soru metnindeki sorunu çözmenize yardımcı olacak önemli kelimelerin altını çizin. Her gün belirli sayıda soruyu çözmeye çalışın. Sorunu çözme alışkanlığı elde edersiniz. Sorunun özünü ve sorunun paragrafını anlamadan seçenekleri okumaya başlamayın. İlk önce size neyin verildiğini ve neyin istendiğini belirleyin. Bu, cevabı daha hızlı ve daha doğru bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm parametreleri okumadan doğru olduğunu düşündüğünüz seçeneği kontrol etmeyin. Çünkü bazı sorular doğru cevabı bulmanızı şıklar üzerinden ister. Her iki cevap da benzerse, cevap muhtemelen her ikisi de değildir. İki seçenek zıtsa, bunlardan biri doğru demektir. Bu tip AYT matematik soruları için ipuçlarını öğrenmeye gayret edin.

Comments are closed.