Kızılay Dershane

Kızılay özel ders ve kızılay dershane yazımız ile sizlere Ankara ilimizden ve Ankara ilimizin en büyük semtlerinden birisi olan Kızılayda ki dershaneler ne durumdadır bunlardan bahsedeceğiz.

Türkiye’nin en büyük 3 ilinden bir tanesidir başkentimiz olan Ankara. Iç anadolu bölgesinde olan Ankara ilimizde yazları sıcak kışları soğuk geçer. 2017 yılında 5 buçuk milyon nüfusa sahip olan Ankara aldığı göçler ve Suriyeli mülteciler ile birlikte 6 milyonu aşmıştır. Siyasetin kalbi olan Ankara genelde memur şehiri olarak bilinir. Diğer büyük şehirlere göre ulaşım anlamında daha rahat olduğu için Ankara’nın bir ucundan bir ucuna trafiğin olmadığı zamanlarda yarım saatte gitmek mümkündür. trafiğin olduğu saatler biraz yoğun olsada en fazla 1 saatte istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Ankara’nın her semtine metro imkanının olmasıda trafiğin yoğunluğunu bir nebzede olsa azaltmaktadır. Ankaranın toplamda 25 tane ilçesi bulunmaktadır ki bunlardan bazıları Türkiye’de ki bazı illerden daha fazla nüfusa sahiptir. Çankaya ve Keçiören ilçeleri Türkiyenin en büyük ilçesi durumundadır. Her iki ilçemizinde ortalama nüfusu 1 milyon civarındadır.

Kızılay dershaneleri

Çankaya ilçemize bağlı olan ve Ankara ilimizin merkezi konumundaki kızılay semti her ilçeye tek araçla ulaşım imkanı sağladığı için ve ayrıca bütün semtlerden metroların son durağı olduğundan dolayı her gün ortalama bir milyon kişi tarafından ziyaret edilir. Kızılay Ankara’da eğitiminde merkezi konumundadır. 4 yıl öncesine kadar bütün dershanelerin merkez şubeleri kızılayda idi. 4 yıl önce dershanelerin temel liseye dönüşmesi ile birlikte Kızılay özel lise anlamında en fazla kuruma sahip olan semtlerden birisi halini almıştır.

Kızılay’daki çoğu dershane temel liseye dönüşmesi ile birlikte Kızılay’ın her mahallesinde en az 2-3 tane temel liseyi görebiliriz. Normalde özel okulların fiyatları çok yüksek rakamlarda olduğundan dolayı veliler devlet okulu dışında kolay kolay özel okula gönderemezdi. Fakat temel liselerin açılması ile birlikte yoğun bir rekabet ortamı oluşmuş ve her bütçeyi uygun özel okul imkanı olmuştur. Önceden sadece maddi durumu olan veliler özel okullara gönderirken artık her bütçeden insan çocuklarını özel okullara gönderme imkanına kavuşmuştur.

Kızılay dershane anlamında 2018-2019 dönemi sonunda temel liseler kapatılıp özel anadolu lisesi yada kolej olarak dönüşüm içerisine girilirse çoğu kurum istenen şartları sağlayamadığı için kapatmak zorunda kalacaktır. Ancak çevre ilçelerde daha uygun ortamlarda özel okullarını açacaktır.

Comments are closed.