LGS sınav sonuçları

LGS sınavına bir gün kala öğrenciler son olarak konulara tekrar bakmak istiyor olabilir. Heyecanlı bir bekleyiş içerisinde bulunan öğrenciler iyi bir sınav dönemi geçirmek istiyor. İki oturumda gerçekleşecek olan LGS sınavı öğrencilerin en iyi şekilde puan almak istedikleri ve eğitim hayatlarına başarılı eğitim kurumlarında devam etmek istedikleri bir sınav. Bu sınav öğrenciler için önemli çünkü bu sınav sonucuna göre okullar öğrenci kabul ediyor. İyi bir gelecek iyi bir eğitim anlamına geldiği için öğrenciler buradan ne kadar iyi sonuç çıkartırlarsa gelecekleri üzerinde etkiye o kadar sahip olurlar. LGS sınav sonuçlar sınavdan yaklaşık olarak bir buçuk ay sonrasında açıklanacak. Yapılan açıklama da LGS sınav sonuçları 29 Temmuz 2019 Pazartesi günü öğrencilere açıklanacak. Öğrenciler daha sınava girmeden sonuçların nasıl olabileceğini düşünmekteler. Bazı öğrenciler kendilerine hedef koymuş ve bu hedefi gerçekleştirmek istemekteler. Aslın da bir çok öğrencinin kafasında bir okul ismi bulunuyor. Öğrenciler akıllarında olan bu okulları kazanmak için 1 Haziran günü ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaklar. Uzun bir çalışma maratonu süresi sonrasında beklenen gün geldiğinde öğrencilerin fazla heyecan yapmamaları, denemeye giriyormuş gibi düşünmeleri gerekmektedir. 

Sınav sistemi

LGS sınav sonuçları ana başlığı altında değişen sınav sistemi hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım. Sınav sistemi ülkemizde sık sık değişen bir alandır. Öğrenciler bu durumdan çok da memnun değiller. Her yıl yenilikler yapılacak, bazı noktalar değişecek korkusu yaşamaktalar. Eski sınav sistemine göre çalışan öğrenciler yeni bir sistem geldiğinde çok açıklayıcı ve önünde bir örnek olmadığı için endişeye kapılmaktadır. Bu sene öğrencilerin girecekleri sınav olan LGS de yine öğrenciler için yeni bir sınav sistemidir. Geçmiş yıllardaki liseye geçiş sınavlarından daha farklı olan LGS sınavının bir avantajı bulunmaktadır. Bu sınav sisteminde öğrencilerin bu sistemde çıkacak soruların mantığını kavramaları ve stres yaşamamaları için örnek kitapçıklar dağıtılmıştır. Ay bazında öğrencilere verilen bu kitapçıklar sınav da yer alan soruların mantığına yakın sorular içermektedir. Bu şekilde öğrencilere bir fayda sağlamak ve onları zor durumdan kurtarmak isteyen bakanlık, öğrencilerin de olumlu tepkilerini kazanmıştır. Öğrencilere aylık olarak verilen bu kitapçıklar sonucunda öğrenciler daha rahat bir şekilde sınavlara girecekler. İlerleyen tarihlerde bu sınav sisteminin değişeceğinin ve bazı noktalara eklemelerin yapılacağının bilgisi de öğrencilere verilmiştir. Yani yine bir sistem değişikliği önümüzde ki günlerde bizleri beklemektedir. Ancak yapılacak olan bu sistem değişikliğinin öğrencilerin tamamen faydasına olacağı açıklanmıştır. Şimdilik yeni sınav sisteminin ne olacağı ya da nasıl olacağı bilinmiyor ama değişeceği kesin.

Bugün ki yazım da sizlere LGS sınav sonuçları hakkında faydalı olabilecek bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonra ki yazım da sizlere Ankara LGS hakkında faydalı olabilecek bilgiler vermeye çalışacağım.

Comments are closed.