Yeni eğitim sistemi 2019

Yeni eğitim sistemi 2019 öğrencilerin kendilerini daha fazla geliştirmeleri için güzel fırsat kapılarını aralıyor. Bununla birlikte tatil dönemlerinin kısaltılması ve yılın başka zamanlarına yayılması sayesinde öğrenciler derslerinden geri kalmayacaklar.

Eğitim sistemi, ülkemizde her zaman için yeniliklere gebe olmuş ve yenilikleri ile hem öğrencilerin hem de velilerin bir süre akıllarının karışmasına ve eğitim sistemine adapte olmalarına engel olmuştur. Ancak her sistemde olduğu gibi Yeni eğitim sistemi 2019 da öğrencilerin kısa bir sürede alışabilecekleri bir sisteme dönüşecek. Yeni dönem ile birlikte okul tatillerinde yapılan değişimler ve öğrencilerin uygulama ve tasarım alanında kendilerini geliştirmeleri için yürürlüğe giren Hayal-Etkinlik-Yaşam eğitim sistemi de öğrencilerin “nasıl olacak?” sorusunu sormalarına neden oluyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim sistemi ile ilgili verdiği bilgilerle, öğrencilerin buna kısa sürede alışabileceğini vurguluyor.

Yaz tatili kısalıyor

Daha önceleri 3 ay olan yaz tatili de yeni dönem eğitim sistemi ile birlikte tarihe karıştı. Bundan sonraki dönemlerde öğrenciler yaz tatilini 2 ay olarak yapacaklar ve arta kalan 1 aylık tatil süresi de yılın belli zamanlarına yayıldı. Tabi ki öğrenciler açısından biraz kafa karışıklığına neden olsa da Avrupa modeli bir eğitim sistemine geçiş yapılmasının kesinlikle öğrenciler üzerinde daha olumlu etkiler yaratacağını söylemek gerekiyor. Yeni eğitim sistemi 2019 hakkında en çok sorulan sorulara yanıt veren Bakan Selçuk, “bu eğitim sisteminin öğrenciler açısından daha faydalı olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullanmaktadır.

3 aylık yaz tatilinin 2 aya düşmesi, bir anlamda öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler bıraksa da aslında yıl içinde 2 yerine 3 defa okulların tatil yapması, öğrencilerin derslerine olan bağımlılığını daha da arttıracak. Tabi ki yaz tatilinin değişmesi ve diğer yeniliklerin hayata girmesinin sonuçlarını zaman içinde göreceğiz. Ancak eğitim uzmanlarına göre Yeni eğitim sistemi 2019 öğrenciler açısından çok daha iyi olacak. Dinlenme zamanlarının yıl içinde 3 defa olması yeni eğitim sistemi ile birlikte devreye giren HEY eğitim sistemi, öğrencilerin başarısının daha yüksek olması için güzel bir çığıra dönüşecek.

Comments are closed.